50k Stokesville Strade - Gravel Grinder
Place
Name (Team)
Hometown
Gender
Type
Bib #
Time
Pace
Speed
Division Rank
1
DILLON COSPER (KELLY
BENEFITS STRATE)
M: 1
Men U19 50K
27
01:34:11.92
03:01
19.8mph
:
2
MARK HAGAN
M: 2
Men 50+ 50K
339
01:36:49.11
03:06
19.3mph
:
3
SEAN MCLAUGHLIN
(GROUPE LYON PARK)
M: 3
Men 50+ 50K
281
01:40:49.59
03:14
18.5mph
:
4
CORY SMITH (SPORTIF
COACHING GROU)
M: 4
Men 50+ 50K
195
01:41:12.84
03:15
18.4mph
:
5
WILSON FAUCETTE
(SQUADRA COPPI)
M: 5
Men U19 50K
175
01:42:23.59
03:17
18.2mph
:
6
WILLIAM FAUCETTE
(SQUADRA COPPI)
M: 6
Men 50K
24
01:42:25.41
03:17
18.2mph
:
7
RAINA LOGAR (SEVEN
RIVERS COUNTRY )
F: 1
Women U19
50K
93
01:42:36.42
03:18
18.2mph
:
8
BRIDGET CIAMBOTTI
(MILLER SCHOOL OF ALBE)
F: 2
Women U19
50K
98
01:42:40.84
03:18
18.2mph
:
9
RYAN BRACKEN
(CLEMENT3)
M: 7
Men 50K
109
01:43:00.00
03:18
18.1mph
:
10
TODD MURPHY
(CLEMENT3)
M: 8
Men 50K
110
01:43:04.56
03:19
18.1mph
:
11
RONALD PAYNE
M: 9
Men 50K
252
01:44:51.73
03:22
17.8mph
:
12
THOMAS FLYNN (PARTY
PACE PEDDLERS)
M: 10
Men 50+ 50K
291
01:45:02.27
03:22
17.7mph
:
13
ANDY PARSONS (PARTY
PACE PEDDLERS)
M: 11
Men 50K
292
01:45:04.73
03:22
17.7mph
:
14
SHANE KARR
(JUGGERNAUT ESF)
M: 12
Men 50+ 50K
314
01:46:34.57
03:25
17.5mph
:
15
CHRIS PETSKO (SPORTIF
COACHING GROU)
M: 13
Men 50+ 50K
304
01:46:34.75
03:25
17.5mph
:
16
OWEN BOTT (JOE'S BIKE
SHOP RACIN)
M: 14
Men U19 50K
165
01:46:45.26
03:26
17.5mph
:
17
KEVIN CARROLL (TEAM
BIKENETIC)
M: 15
Men 50K
286
01:47:17.74
03:27
17.4mph
:
18
BRENT SEGELEON
(JIMMY'Z MOBILE BIKE R)
M: 16
Men 50K
205
01:47:21.00
03:27
17.4mph
:
19
BRAD COLE (JIMMY'Z
MOBILE BIKE R)
M: 17
Men 50+ 50K
273
01:47:21.35
03:27
17.4mph
:
20
MASON BATURKA (KELLY
BENEFIT STRATEG)
M: 18
Men U19 50K
332
01:47:58.25
03:28
17.3mph
:
21
JONATHAN MCCLURE
M: 19
Men 50K
182
01:48:23.05
03:29
17.2mph
:
22
CHRIS DINSMORE
M: 20
Men 50+ 50K
307
01:49:03.38
03:30
17.1mph
:
23
ALASTAIR AMOS (FULL
SPECTRUM RACING)
M: 21
Men U19 50K
317
01:49:12.28
03:30
17.1mph
:
24
RYAN SLONE (PARTY PACE
PEDDLERS)
M: 22
Men 50K
277
01:49:39.35
03:31
17.0mph
:
25
KATHY JUDSON (STAGES
CYCLING/TEAM E)
F: 3
Women 50+
50K
78
01:50:03.00
03:32
16.9mph
:
26
BRANDON GIBBONS (TEAM
FREEDOM BABY)
M: 23
Men 50K
308
01:50:18.63
03:33
16.9mph
:
27
MATT JUANEZA (ALTIUS
CYCLING TEAM)
M: 24
Men 50K
228
01:51:02.27
03:34
16.8mph
:
28
PATRICK CUSACK
M: 25
Men 50+ 50K
284
01:51:27.39
03:35
16.7mph
:
29
SKYLAR BOVINE (CXHAIRS
DEVO : TREK B)
F: 4
Women 50K
103
01:51:49.06
03:35
16.7mph
:
30
JAMES BARNES (BLUE
RIDGE BICYCLES)
M: 26
Men 50+ 50K
121
01:52:00.52
03:36
16.6mph
:
31
MADDIE FISHER (MILLER
SCHOOL OF ALBE)
F: 5
Women U19
50K
55
01:53:21.14
03:38
16.4mph
:
32
JESSICA CONLEY (SWEET
SPOT CYCLING)
F: 6
Women 50K
68
01:53:26.25
03:39
16.4mph
:
33
JONATHON BASHAM
M: 27
Men 50K
45
01:54:02.70
03:40
16.3mph
:
34
JASON WAYMIRE
M: 28
Men 50K
47
01:54:12.54
03:40
16.3mph
:
35
ELLA BRENNEMAN
(CXHAIRS DEVO : TREK B)
F: 7
Women 50K
54
01:54:36.62
03:41
16.3mph
:
36
IRINA SARKISOV
(CROSSHAIRS CYCLING)
F: 8
Women 50+
50K
82
01:55:58.20
03:43
16.1mph
:
37
ERIC COLEMAN
M: 29
Men 50K
223
01:56:10.83
03:44
16.0mph
:
Printed: 3/5/2022 3:10:58 PM
Page: 1 of 3
50k Stokesville Strade - Gravel Grinder
Place
Name (Team)
Hometown
Gender
Type
Bib #
Time
Pace
Speed
Division Rank
38
EVELYN COOPER (RED
BARN BIKES)
F: 9
Women 50+
50K
100
01:56:56.29
03:45
15.9mph
:
39
OSCAR RUIZ (ALTIUS
CYCLING TEAM)
M: 30
Men 50+ 50K
313
01:57:00.61
03:45
15.9mph
:
40
JOHN MEAD (CELERITY
CYCLING SEAV)
M: 31
Men 50K
202
01:58:21.06
03:48
15.8mph
:
41
JIMMY DEATON (JIMMY'Z
MOBILE BIKE R)
M: 32
Men 50+ 50K
199
02:01:10.66
03:54
15.4mph
:
42
WOJTEK KOMSTA
(FINKRAFT)
M: 33
Men 50+ 50K
260
02:02:26.73
03:56
15.2mph
:
43
ALLISON KRAMER
F: 10
Women 50K
73
02:03:03.34
03:57
15.1mph
:
44
PAUL UNGER (SASS MTB)
M: 34
Men 50+ 50K
258
02:05:41.40
04:02
14.8mph
:
45
BRADLEY PALMER
(NCVC/UNITEDHEALTHCAR
E)
M: 35
Men 50+ 50K
49
02:06:03.11
04:03
14.8mph
:
46
CELESTE LUCADO (NOVA
COMPOSITE)
F: 11
Women U19
50K
102
02:06:22.87
04:04
14.7mph
:
47
MATTI HLATKI
F: 12
Women 50K
66
02:06:53.29
04:05
14.7mph
:
48
SOPIE COSPER
F: 13
Women U19
50K
60
02:07:39.14
04:06
14.6mph
:
49
CHRIS COSPER (JOE'S BIKE
SHOP RACIN)
M: 36
Men 50+ 50K
309
02:08:08.47
04:07
14.5mph
:
50
BRADLEY PHILLIPS
M: 37
Men 50K
248
02:10:17.44
04:11
14.3mph
:
51
LANE HOLBERT
M: 38
Men 50K
334
02:10:18.36
04:11
14.3mph
:
52
SHARYN PARLEE
F: 14
Women 50K
80
02:10:31.68
04:12
14.3mph
:
53
GUS MAXWELL
M: 39
Men 50K
287
02:11:05.84
04:13
14.2mph
:
54
STEVEN BLASKY
M: 40
Men 50+ 50K
259
02:11:52.67
04:14
14.1mph
:
55
NATHAN BATURKA (KELLY
BENEFIT STRATEG)
M: 41
Men 50+ 50K
333
02:12:00.02
04:14
14.1mph
:
56
PATRICIA LEDESMA
F: 15
Women 50+
50K
97
02:14:58.74
04:20
13.8mph
:
57
WHIT RICHARDSON (RABA)
M: 42
Men 50+ 50K
231
02:15:05.10
04:20
13.8mph
:
58
JAMES LINKINOGGOR
M: 43
Men 50K
142
02:15:19.64
04:21
13.8mph
:
59
WHIT WHEELER (POTOMAC
VELO CLUB)
M: 44
Men 50+ 50K
116
02:16:27.28
04:23
13.7mph
:
60
ERIK FEDERMAN
M: 45
Men 50K
288
02:16:27.50
04:23
13.7mph
:
61
DARV JOHNSON
M: 46
50 K Strade (1
lap)
114
02:16:46.67
04:24
13.6mph
:
62
MARK SULLIVAN (JOE'S
BIKE SHOP RACIN)
M: 47
Men 50+ 50K
105
02:20:49.88
04:31
13.2mph
:
63
PHIL RICE (FRED TRAILS)
M: 48
Men 50+ 50K
106
02:20:51.65
04:32
13.2mph
:
64
LUKE JONES
M: 49
Men 50K
185
02:21:41.31
04:33
13.2mph
:
65
TODD MULLEN
M: 50
Men 50K
184
02:22:04.60
04:34
13.1mph
:
66
MARK SIMMS
M: 51
Men 50+ 50K
38
02:23:38.87
04:37
13.0mph
:
67
AMANDA LACLAIR
(JIMMY�Z MOBILE BIKE R)
F: 16
Women 50K
83
02:23:56.75
04:37
13.0mph
:
68
MEGANNE HUETT
F: 17
Women 50K
61
02:24:16.00
04:38
12.9mph
:
69
DAVID FOSNOCHT
M: 52
50 K Strade (1
lap)
320
02:24:19.48
04:38
12.9mph
:
70
DIANE BRANSCOME
F: 18
50 K Strade (1
lap)
321
02:24:21.47
04:38
12.9mph
:
71
JOHNNY SIMPKINS
M: 53
Men 50K
126
02:26:36.88
04:43
12.7mph
:
72
LACHLAN MACNEIL
M: 54
Men 50+ 50K
201
02:29:10.46
04:48
12.5mph
:
73
MAEDI CARNEY (THE BIKE
LANE)
F: 19
Women 50+
50K
84
02:29:11.21
04:48
12.5mph
:
74
KELLY MCDONALD
M: 55
Men 50+ 50K
336
02:29:27.31
04:48
12.5mph
:
75
JEFF CLAMAN
M: 56
Men 50+ 50K
31
02:31:11.61
04:51
12.3mph
:
76
DAVID ANGELL
M: 57
Men 50K
179
02:31:53.50
04:53
12.3mph
:
77
CHANDLER TYLER (TEAM
TRACE)
M: 58
Men 50K
160
02:32:29.39
04:54
12.2mph
:
78
JOHN CLAMAN (THE BIKE
LANE)
M: 59
Men 50+ 50K
178
02:32:45.03
04:54
12.2mph
:
79
HOLDEN HUDSON (BIKE
DOCTOR OF WALDORF)
M: 60
Men 50K
247
02:32:59.31
04:55
12.2mph
:
Printed: 3/5/2022 3:10:58 PM
Page: 2 of 3
50k Stokesville Strade - Gravel Grinder
Place
Name (Team)
Hometown
Gender
Type
Bib #
Time
Pace
Speed
Division Rank
80
DARRELL PARKS (THE BIKE
LANE)
M: 61
Men 50+ 50K
191
02:33:47.07
04:56
12.1mph
:
81
MARK STAHL (TEAM
BIKENETIC)
M: 62
Men 50+ 50K
239
02:34:41.13
04:58
12.1mph
:
82
TODD SANDERSON
(GREENBRIER GRAVEL)
M: 63
Men 50K
139
02:34:52.12
04:59
12.0mph
:
83
SHONNA BASS
F: 20
Women 50K
71
02:36:32.73
05:02
11.9mph
:
84
YAFET MELAKU
M: 64
50 K Strade (1
lap)
138
02:36:55.71
05:03
11.9mph
:
85
ADRIAN ROONEY
(DCBPMTB)
M: 65
50 K Strade (1
lap)
118
02:37:42.63
05:04
11.8mph
:
86
ERVIN JEFFERSON
M: 66
Men 50+ 50K
338
02:39:10.42
05:07
11.7mph
:
87
DANIEL NICHOLSON (RAG-
A-MUFFIN)
M: 67
Men 50+ 50K
301
02:39:18.44
05:07
11.7mph
:
88
CHRISTOPHER CLARK
(VENERIDERSMTB)
M: 68
Men 50K
197
02:40:02.40
05:09
11.6mph
:
89
JERRON LANE (THE HOME
DEPOT)
M: 69
Men 50K
48
02:41:01.37
05:10
11.6mph
:
90
JASON EVERSOLE
(CROZET CYCLING CLUB)
M: 70
50 K Strade (1
lap)
324
02:41:28.45
05:11
11.5mph
:
91
ROBERT MCKINNEY
M: 71
Men 50+ 50K
43
02:42:18.27
05:13
11.5mph
:
92
KURT MORRIS (DELCO
RPM)
M: 72
Men 50K
196
02:44:34.45
05:17
11.3mph
:
93
GLENN DICKSON
(NOVA_NOMADS)
M: 73
Men 50+ 50K
173
02:45:05.96
05:18
11.3mph
:
94
RHYS YOUNG
F: 21
Women 50K
81
02:45:21.74
05:19
11.3mph
:
95
SCOTT GARRITY (THE BIKE
LANE)
M: 74
Men 50+ 50K
177
02:45:28.43
05:19
11.3mph
:
96
PAUL MEEHAN
M: 75
Men 50+ 50K
107
02:46:54.67
05:22
11.2mph
:
97
JAY BOTT (I COME IN LAST
SO YOU)
M: 76
Men 50K
164
02:47:08.40
05:22
11.2mph
:
98
PHILIP MILLER
(#NOVA_NOMADS)
M: 77
Men 50+ 50K
169
02:49:55.64
05:28
11.0mph
:
99
CHUCK JOLLY (TEAM FIVE
HEAD)
M: 78
Men 50+ 50K
208
02:52:00.80
05:32
10.8mph
:
100
NATHAN PACE (TEAM
TRACE)
M: 79
Men 50K
161
02:58:13.05
05:44
10.5mph
:
101
PETER MUFFELS (ROCK
CREEK VELO)
M: 80
Men U19 50K
234
02:58:30.33
05:44
10.4mph
:
102
CHRISTOPHER MUFFELS
M: 81
50 K Strade (1
lap)
235
02:58:30.78
05:44
10.4mph
:
103
IAN DANSEY
M: 82
50 K Strade (1
lap)
163
03:00:14.40
05:48
10.3mph
:
104
JAMEE ERNST
F: 22
50 K Strade (1
lap)
74
03:00:34.53
05:48
10.3mph
:
105
JESSICA JONES (CARDINAL
BICYCLE)
F: 23
Women 50K
326
03:03:21.19
05:54
10.2mph
:
106
BRIAN STONER
M: 83
Men 50+ 50K
200
03:15:56.40
06:18
9.5mph
:
107
ERIN PHELAN
F: 24
Women 50K
86
04:06:21.76
07:55
7.6mph
:
Printed: 3/5/2022 3:10:58 PM
Page: 3 of 3